Rodzina
Relacja: letnie półkolonie dla dzieci

Relacja: letnie półkolonie dla dzieci

„Unplugged i podłączenie w wartościowym kierunku” – profilaktyczne półkolonie 17.07-21.07.2023r.

Wakacje dobiegły końca a my wciąż wspominamy ich dobry czas.

W lipcu tego roku Starołęka Od Nowa dzięki środkom z budżetu miasta Poznania przeprowadziła 5 dniowe półkolonie dla 45 dzieci z naszej dzielnicy. Spędzony czas nie tylko obejmował zwiedzanie, korzystanie z atrakcji lecz również warsztaty profilaktyczne mające na celu optymalizację kompetencji życiowych. W ramach profilaktyki uniwersalnej dzieci miały szansę rozwijać swoje kompetencje osobiste i społeczne, aby lepiej sobie radzić z rzeczywistością. Organizatorom i prowadzącym półkolonii zależało na tym aby uczestnicy lepiej poznali siebie, otaczający świat, innych ludzi. Aby wzmocnili swoje poczucie wartości, potrafili tworzyć konstruktywne relacje z innymi, starali się pokonywać trudności i lepiej panować nad sobą i swoim życiem. Plan dnia i przekazywane treści stanowiły elementy profilaktyki uniwersalnej związane z przeciwdziałaniem uzależnienia od środków psychoaktywnych a także od mediów.

W pierwszym dniu uczestnicy mieli okazję zwiedzić zjawiskową makietę kolejową w Borówcu oraz przeżyć rozgrywki w kręgle. Warsztat w tym dniu dotyczył budowania grupy oraz akceptacji siebie i innych. Dzieci i młodzież dowiedziała się o przestrzeniach w jakich funkcjonuje człowiek i stworzyły indywidualne karty pracy dotyczące przestrzeni osobistej.

Kolejnego dnia o 6.00 wyruszyliśmy do Wrocławia gdzie zwiedziliśmy wspaniałe Hydropolis tam zachwyciło nas wiele informacji o wodzie. Nie ominęło nas również poszukiwanie krasnali i zwiedzanie z przewodnikiem Starego Miasta we Wrocławiu. Mieliśmy okazję również zaznajomić się z historią Polski podczas zwiedzania Panoramy Racławickiej. Warsztaty tego dnia dotyczyły asertywności i porozumiewania się językiem żyrafy z „Porozumienia bez przemocy” M. Rosenberga. Uczestnicy stworzyli balony z pozytywnymi komunikatami, które następnie wręczyli przypadkowo napotkanym przechodniom we Wrocławiu.

Po bardzo późnym powrocie z Wrocławia kolejny dzień był dniem przeznaczonym na relaks. Korzystaliśmy z zabaw na świeżym powietrzu, zabaw sportowych, gier planszowych, wykonywania prac plastycznych. Warsztaty profilaktyczne obejmowały naukę relaksacji i radzenia sobie w sytuacjach trudnych – wizualizacja, trening oddechowy, trening neuromięśniowy. W ramach warsztatów uczestniczy stworzyli czapki niewidki, na których zawarli swoje sposoby ochrony przed doznaniem szkody.

Czwarty dzień to wejście do Stacji Grawitacji. Dzień pełen ruchu, aktywności sportowej pod okiem wykwalifikowanego trenera. Każdy uczestnik wyszedł zmęczony ale zadowolony i usatysfakcjonowany swoją sprawnością fizyczną. Nie ominęły nas też warsztaty tym razem dotyczące radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Każda z grup stworzyła kotwice dające poczucie bezpieczeństwa, zawierające różnorakie sposoby pomocowe w sytuacjach trudnych.

Ostatni, piąty dzień spędziliśmy delektując się tworzeniem Rogali Marcińskich, mogąc kosztować ich smak w Rogalowym Muzeum. Podziwialiśmy również panoramę Poznania ze wzgórza Przemysła i wierzy. Podsumowaliśmy półkolonie warsztatami tworząc puchary z sukcesami. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy ukończenia półkolonii oraz upominki.

Każdego dnia mieliśmy zapewnione posiłki – pyszne wspólne śniadania, przekąski na drugie śniadanie i obiady o domowym niezapomnianym smaku nie ominęły nas także lody

Wszystkim uczestnikom, rodzicom, organizatorom i wychowawcom serdecznie dziękujemy, ciepło przytulamy na chłodniejsze wieczory.

Czekamy na kolejne wakacje z przygodą w 2024 roku. Ahoj!